Mat och recept

Gratinerad pastarätt med tomat, svamp och aubergine

Publicerad för första gången: 04.09.25
Gratinerad pastarätt med tomat, svamp och aubergine Foto: Hanna FJeldheim Dale.
Kolhydrater per portion: 80 g
Varav 26 g fibrer

Det här receptet på gratinerad pasta är maximal “comfort food”, men ändå fullproppat med grönsaker och fibrer.

Byt gärna ut vanlig pasta mot linspasta för en mer protein- och fiberrik variant. Servera med en fräsch grönsallad vid sidan om.

Accu-Chek Instant

Ingredienser

2 portioner/en ugnsfast form ca 20×30 cm

1 aubergine
200 g champinjoner eller smakrik svamp
1 rödlök
2 msk olivolja
1 msk provençalska kryddor
salt + peppar
150 g pasta (penne eller skruvar, gärna fullkorns eller linspasta)
2 vitlöksklyftor
2 msk tomatpuré
1 burk hackade tomater
1 burk röda linser (ca 200 g)
1 kula mozzarella (125 g)
4 msk riven parmesan

PROVA ÄVEN: Sötpotatispaj med mozzarella

Gör så här

  1. Skär aubergine, svamp och rödlök i små bitar. Lägg grönsakerna i en liten ugnsfast form och ringla över olja och kryddor.
  2. Grädda i ugn med varmluft 220°C i ca 30 minuter. Vänd grönsakerna ungefär var 10:e minut så att de blir jämnt gräddade. Både svampen och auberginen avger mycket vätska, så mängden grönsaker kommer att halveras när de är färdiggräddade.
  3. Koka pastan enligt anvisningarna på förpackningen.
  4. När grönsakerna i formen är klara, ta ut formen ur ugnen och tillsätt hackade tomater, vitlök, tomatpuré och linser. Blanda allt väl innan du slutligen vänder in den kokta pastan.
  5. Toppa formen med skivad mozzarella och riven parmesan.
  6. Grädda i ugnen på 200°C i 6–8 minuter, tills osten är gyllene.
  7. Servera med ett extra fint lager riven parmesan på toppen.

Innehållet på denna webbplats är skrivet av och för en nordisk publik och kan innehålla källor, detaljer eller information baserad på ett annat land eller en region än ditt eget.

Accu-Chek Instant - Enkel och tydlig