Kolhydrater per portion: 36 gram
Varav 7 gram fibrer
Ugnsbakad torsk med sötpotatispuré är en riktigt god fiskmiddag som smakar utsökt och känns som en lyx, även om den är superenkel att fixa. Perfekt både till vardags och till helgmys!
Ingredienser
4 portioner
4 torskfiléer
200 g körsbärstomater
100 g färsk spenat
2 msk smör
1 msk olivolja
salt + peppar
8 potatisar
1 stor sötpotatis
0,5 dl grädde
2 msk smör
salt + peppar
Gör så här
- Bred ut spenat och körsbärstomater i en ugnssäker form och toppa med torskfilén med en klick smör, olja, salt och peppar. Baka i ugnen på 200 grader i cirka 20 minuter, tills fisken är mör.
- Gör sötpotatismos genom att skala sötpotatisen och potatisen, skära i bitar och koka i lättsaltat vatten tills de är mjuka, cirka 20 minuter. Mosa till en slät pasta och rör i smör och grädde. Smaka av med salt och peppar.
- Servera torsken och grönsakerna med potatismoset.
PROVA ÄVEN: Havskatt med örttäcke och rotselleripuré
Innehållet på denna webbplats är skrivet av och för en nordisk publik och kan innehålla källor, detaljer eller information baserad på ett annat land eller en region än ditt eget.


